Tani zakup waluty? To możliwe z naszymi 5 podpowiedziami

Jak tanio kupować waluty?

Jesteś przedsiębiorcą, a funkcjonowanie Twojej firmy opiera się na handlu? A może planujesz wyjazd na wakacje i zakup zagranicznej waluty jest niezbędny? Wiemy jak zrobić to taniej i chętnie podpowiemy. Gotowy?

Przemyśl, wybierz i dopiero kup

Znasz przysłowie mówiące o tym, że gdy człowiek się spieszy, to diabeł się cieszy? W tym przypadku ucieszy się, ale raczej pierwszy lepszy kantor, u którego zdecydujesz się zakupić walutę bez wcześniejszego przemyślenia. Jak dokonać tego zakupu jeszcze lepiej i zaoszczędzić pieniądze? Oto 5 podpowiedzi, które Ci w tym pomogą.

Podpowiedź 1: Wybór waluty. Od tego rozpocznij

Zanim zakupisz bilet na samolot i spakujesz walizki, sprawdź jaka waluta obowiązuje w kraju, do którego planujesz się wybrać. Sytuacja ma się podobnie w handlu – współpracujesz z firmą z Niemiec? Pewnie przyda Ci się euro. Wybór odpowiedniej waluty to podstawa, od której powinieneś rozpocząć.

Podpowiedź 2: Systematyczne zakupy. To bardziej opłacalne niż przypuszczasz

Wyjazd za granicę nie zdarza się za często, więc pewnie nie śledzisz rynku walutowego każdego dnia. Tym bardziej wybór momentu najkorzystniejszego na wymianę pieniędzy będzie dla Ciebie niełatwy, ale mamy na to rozwiązanie – zakupy waluty podziel na kilka partii i rozłóż je w czasie. W ten sposób nie narazisz się na niekorzystny moment zmiany kursu, a dodatkowo poznasz w czym leży istota rozsądnych, kantorowych zakupów.

W przypadku przedsiębiorców podpowiedź numer 2 jest łatwiejsza, bo jeśli prowadzisz firmę opartą na handlu (o nich pisaliśmy tutaj: Programy do faktur – czy magazynowanie to podstawa każdej firmy? Poznaj TOP3 takich aplikacji), to pewnie zakupu waluty dokonujesz zaraz po pierwszym kubku kawy każdego dnia. W takim razie Tobie systematyczność przychodzi naturalnie.

Podpowiedź 3: Euro i dolary kupuj we wtorki. Tak, dzień też ma znaczenie

Do doboru odpowiedniego dnia na zakup waluty wystarczy przejrzenie jakichkolwiek statystyk, traktujących o tym, w które dni są lepsze, a które gorsze dla kantorów. Oczywiście nie istnieje jeden klucz, według którego wybierzesz moment doskonały, ale na pewno zaoszczędzisz kupując euro i dolary we wtorki, a odpuszczając sobie jakiekolwiek kantorowe transakcje w piątki, bo wtedy ceny walut osiągają największą wartość.

Podpowiedź 4: Serwisy internetowe to dobra alternatywa. Korzystaj z niej

Okazuje się, że najbardziej atrakcyjne oferty walutowe prezentują kantory internetowe. To w nich panuje nie tylko różnorodność walut, ale i tańsza wymiana w stosunku do tradycyjnych rozwiązań, wygoda i bezpieczeństwo, które, owszem, znajdziesz również w kantorze na rogu, ale na pewno w mniejszym stopniu.

Podpowiedź 5: Karta walutowa. Nie tylko bezpieczniejsza

Wyobrażasz sobie podróż z plikiem banknotów upchanym w kieszeni? Pieniądze nie tak trudno zgubić, a płatność kartą kredytową za granicą jest po prostu nieopłacalna. Rozwiązaniem tego okazuje się karta walutowa, dzięki której rezygnujesz ze zbędnych kosztów przewalutowania i transakcji, korzystasz z atrakcyjnych kursów walut, oferowanych przez kantory internetowe i zapewniasz sobie odpowiednią dawkę wygody.

Alternatywne inwestycje finansowe

Alternatywne inwestycje finansowe

W zasadzie mało kto z nas inwestuje w sztukę, złoto czy nieruchomości. Nie ma się co oszukiwać, potrzebne są do tego odpowiednie środki, oraz smykałka do prowadzenia takiej działalności. Jednak, gdy się intensywnie zastanowić, inwestowanie w dane dobra materialne, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę i pozwolić nam zyskać.

Długoterminowe zaangażowanie aktyw finansowych, po danym czasie zwrócą się nam wraz z rekompensatą właśnie za to, że na długi czas, „oddaliśmy” dane aktywa. Inwestorem może być osoba prywatna, agenda rządowa, fundusz emerytalny lub korporacja.

Inwestowanie ma sens

O ile świetnie zorganizowane inwestycje pozwolą na zasłużone zyski, o tyle wiedza na temat inwestowania wśród Polaków jest wciąż za mała. Ludzie boją się zwyczajnie w świecie, że się nie uda, lub że stracą to, co włożyli w dane inwestycje finansowe – nie bójmy się zatem pytać oraz zdobywajmy wiedzę w tym kierunku.

Często zaczyna mówić się o niestandardowych metodach inwestowania (np. w wino), co nie oznacza, że całkowicie pozbawionych sensu i wizji realnego sukcesu.

Gdzie szukać informacji?

Profesjonalne instytucje bankowe to przede wszystkim jasne procedury bankowe (czyli zrozumiałe dla każdego Klienta), ale również rzetelne i kompetentne doradztwo w dziedzinie finansów. Przede wszystkim każdy, kto zdecyduje się na alternatywne metody oszczędzania czy gromadzenia kapitału i powiększania swego majątku, powinien zdobyć podstawową wiedzę z zakresu przedsiębiorczości, bankowości i finansów.

Dobrze jest również mieć zaufanego i doświadczonego doradcę, który wskaże kierunek, w jakim można skierować dane inwestycje, wybrane przez Klienta. Warto jest podjąć decyzję o tym, w jaki sposób, zapewnić sobie czy swoim bliskiem, pewną przyszłość.

Złoto i diamenty

Zdaniem specjalistów najpewniejsze jest inwestowanie w złoto i diamenty. Obecnie ceny tych surowców są dość niskie, dlatego warto je kupować a następnie odsprzedawać z zyskiem. Decydując się na inwestycje w złoto i diamenty, należy zwrócić uwagę na ich ciężar, czystość; a w przypadku diamentów dodatkowo na masę, barwę i jej odcień, oraz szlif. Ich wycena jest dość czasochłonna, nie ma bowiem na świecie dwóch identycznych kamieni.

Z tego też względu kupowane surowce powinny posiadać odpowiednie certyfikaty. Zarówno przy ich kupnie, jak i zbyciu konieczna jest współpraca z renomowanymi domami aukcyjnymi, gemmologami, jubilerami. Jeśli zaś chodzi o złoto, to można inwestować w monety wykonane z tego kruszcu, sztabki.

Inwestowanie w obligacje – na co zwracać uwagę?

Na co zwracać uwagę przy inwestowaniu w obligacje

Inwestowanie w obligacje staje się dziś coraz dostępniejsze i bardziej popularne wśród inwestorów. Jednak podobnie jak w przypadku innych form inwestycyjnych, aby osiągnąć satysfakcjonujące wyniki finansowe warto dowiedzieć się, na co zwracać uwagę przy wyborze poszczególnych obligacji.

Inwestowanie z samej swej natury jest związane z podejmowaniem pewnych, nie do końca bezpiecznych decyzji finansowych. Finanse osobiste inwestorów powinny być zabezpieczone w maksymalnym stopniu, jaki oferują obligacje o oczekiwanym poziomie rentowności. Tu właśnie pojawia się pytanie, który aspekt inwestycji ważniejszy jest dla konkretnego inwestora, wysoki poziom rentowności, czy wysoki poziom bezpieczeństwa.

Poszczególne rodzaje obligacji, czy nawet obligacje pochodzące od różnych emitentów i z różnych serii emisyjnych, różnią się pomiędzy sobą istotnymi dla inwestora parametrami:

  • oferowaną wysokością stóp procentowych,
  • poziomem zabezpieczenia wypłacalności zainwestowanego kapitału oraz należnych odsetek,
  • oraz płynnością inwestycji, czyli swobodą zbycia papierów dłużnych na wolnym rynku.

Wybór zestawu odpowiednich parametrów powinien zostać dostosowany do indywidualnych skłonności inwestorów, oraz rozwoju sytuacji na rynku lokalnym, jak i międzynarodowym.

Wysokie stopy procentowe uzyskiwane są głównie dla papierów dłużnych o większym poziomie ryzyka finansowego. Jest to obietnica oferowana w zamian za większe prawdopodobieństwo utraty kapitału.

Zainwestowane pieniądze mogą również podlegać mniejszej lub większej ochronie. Jak wcześniej wspomniano ma to związek również z oferowanym oprocentowaniem, jednak dla wielu inwestorów bezpieczne inwestycje stanowią priorytet, od którego nie są skłonni odejść. Powszechnie uważaną za najlepszą formę zabezpieczenia okazuje się tu hipoteka, umożliwiająca odzyskanie należności w czołowej grupie wierzycieli.

Sprzedaż papierów dłużnych przed terminem ich wykupu przez emitenta stosowana jest głównie przez fundusze inwestycyjne, uzyskujące w ten sposób znacznie wyższą rentowność, niż by to wynikało z podanego oprocentowania inwestycji. Zdarzają się jednak również przypadki, gdy sprzedaż obligacji podyktowana jest koniecznością, np. problemami finansowymi inwestora. Obligacje cieszące się większym zainteresowaniem wśród graczy znacznie łatwiej sprzedać, uzyskując oczekiwany efekt.

Ryzyko w funduszach inwestycyjnych

Ryzyko korzystania z funduszy inwestycyjnych.

W przypadku inwestowania w akcje, obligacje czy instrumenty pochodne musimy poświęcić na to sporo czasu. Wymaga to od nas śledzenia na bieżąco sytuacji na rynku i czytania sprawozdań publikowanych przez spółki. Niezbędna jest tu podstawowa wiedza z finansów, a także pewne zdolności analityczne aby na podstawie posiadanych informacji przewidywać jak będzie się kształtowała sytuacja na rynku. Jeśli nie mamy na to czasu i ochoty, a chcielibyśmy inwestować na rynku, najlepszym rozwiązaniem są fundusze inwestycyjne.

Fundusz inewstycyjny umożliwia swym klientom grupowe inwestycje. Posiada on kapitał złożony z wpłat dokonywanych przez jego uczestników. Kapitał ten jest inwestowany w papiery wartościowe bądź inne aktywa takie jak nieruchomości, surowce czy waluty. Co pewien czas każdy fundusz dokonuje wyceny posiadanych aktywów, dzięki czemu uczestnicy dowiadują się czy zainwestowane pieniądze przyniosły im zysk.

Fundusze inwestycyjne są zarządzane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych. W nich pracują doradcy, którzy decydują o tym w co zostaną zainwestowane nasze pieniądze. Są to specjaliści z odpowiednimi kwalifikacjami i z dużym doświadczeniem, dzięki czemu są w stanie dość trafnie ocenić, która inwestycja będzie zyskowna.

Fundusze inwestycyjne w Polsce zyskują coraz więcej zwolenników. Klientów przyciągają przede wszystkim wysokie zyski, dużo wyższe niż w przypadku lokat czy obligacji. Jednak musimy pamiętać, że w tym przypadku ryzyko też jest dużo wyższe. Bywa, że nie tylko dana inwestycja nie przynosi nam zysku ale czasem nawet możemy na niej stracić.

To, jak dużo możemy zarobić oraz jak wysokie jest ryzyko zależy od wyboru funduszu. Do wyboru mamy następujące fundusze:

  • fundusze rynku pieniężnego – najbardziej bezpieczne, nie przynoszą zbyt wysokich zysków,
  • fundusze o ustalonym przychodzie – dają szanse na nieco wyższy zysk, ale także są związane z wyższym ryzykiem,
  • fundusze zrównoważone – zapewniają dość wysokie zyski, przy jednocześnie umiarkowanym ryzyku,
  • fundusze akcji – przy dobrej koniunkturze na giełdzie umożliwiają osiągnięcie bardzo wysokich zysków, jednak mogą nam również przynieść duże straty.

Zanim zdecydujemy się na inwestowanie w fundusze inwestycyjne powinniśmy zapoznać się z dokładną charakterystyką ich poszczególnych typów i zdecydować jak dużo chcielibyśmy zarabiać i na jaką ewentualną stratę możemy sobie pozwolić.

Zalety i wady lokat inwestycyjnych

Lokaty inwestycyjne - co to jest?

Lokaty inwestycyjne to nieco specyficzna grupa lokat bankowych. Na czym polega ich specyfika? Decydując się na lokatę inwestycyjną musimy mieć świadomość, że nasz kapitał jest inwestowany przez konkretny bank w różne instrumenty finansowe na GPW. Oczywiście inwestowaniem naszego kapitału zajmują się specjaliści i profesjonaliści z branży, możemy mieć spore szanse na odniesienie sukcesu, a więc realnie wysokie zyski. Co powinniśmy wiedzieć o lokatach inwestycyjnych?

Lokata inwestycyjna, a kwestia bezpieczeństwa kapitału

Lokata inwestycyjna to propozycja zwłaszcza dla tych osób, które marzą o realnie dużym zysku, które są możliwe do osiągnięcia na GPW, jednocześnie nie ryzykując całością swoich oszczędności. Nic w tym dziwnego. Giełda papierów wartościowych to środowisko dość specyficzne. Znając tę specyfikę możemy zyskać wiele. Jednak nie znaczy to, że rzeczywiście uda nam się zarobić. Utrata dużej części lub całości kapitału w związku z nietrafioną inwestycją giełdową to czarny scenariusz, który jednak może mieć miejsce – i to bez większych przeszkód. Właśnie dlatego tak dużym zainteresowanie cieszą się lokaty inwestycyjne – o czym świadczy niejedno porównanie lokat (ranking lokat) bankowych. Lokata inwestycyjna, a konkretnie zysk z tego typu lokaty składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to kwota, która jest gwarantowana przez bank. Druga część to kwota należna inwestorowi, która jest zależna od sytuacji, która nastąpiła na giełdzie. Nie stanowi więc to wysokiego poziomu ryzyka, daje natomiast szansę na większe zyski (niekiedy dużo wyższe), niż klasyczne typy lokat bankowych, w których inwestujemy na zasadzie wysokości oprocentowania.

Podział zysków z inwestycji

Zainwestowane przez pracowników banku pieniądze w giełdowe instrumenty finansowe dają sporą szansę na osiągnięcie przez inwestora realnych zysków. Warto jednak pamiętać, iż wypracowane w ten sposób zyski nie należą się w całości inwestorowi. Określoną w umowie część zysków pobiera bowiem bank. Wysokość części zysków określana jest bowiem w regulaminie konkretnej lokaty inwestycyjnej. Zasada w tym przypadku jest dość prosta – im większe gwarantowane przez określony bank oprocentowanie lokaty, tym mniejszy jest udział inwestora w osiąganych zyskach. Co jeśli inwestycje przyniosą straty? W takim wypadku, po upływie okresu trwania lokaty, inwestor otrzymuje wpłacony wcześniej kapitał wraz z gwarantowanymi odsetkami. Sytuacja będzie wówczas identyczna jak w przypadku tradycyjnej lokaty terminowej. Natomiast jeśli powiodą się bankowe inwestycje, osiągnięte w ten sposób zyski mogą być nieporównywalnie wyższe niż te wynikające z inwestycji w lokatę terminową.

Lokata inwestycyjna to najlepsza lokata dla wszystkich tych, którzy nie mają problemu z zamrożeniem swoich oszczędności na określony, stosunkowo długi czas. Otóż niektóre banki oferują lokaty inwestycyjne, których okres trwania wynosi nawet 3 lata. Oczywiście wypłata środków przed zakończeniem umowy jest możliwa, jednak nie jest to opłacalne posunięcie. W większości przypadków oznacza to automatyczną utratę dotychczas zgromadzonych odsetek. Niekiedy także dodatkowo utratę części włożonego kapitału.