Jak powinno się przeprowadzać porównanie lokat bankowych?

Jak porównać lokaty bankowe?

Wielu osób uważa, że założenie lokaty nie wymaga żadnego wysiłku. Wystarczy iść do banku, wypełnić wniosek i wpłacić pieniądze na podane konto, by po określonym czasie otrzymać kapitał wraz z odsetkami. Trzeba jednak pamiętać, że by być zadowolonym z założonej lokaty, należy poświęcić czas na znalezienie najlepszej oferty. Niezbędne jest zatem rzetelne porównanie lokat bankowych pod względem oprocentowania, czasu inwestycji i rodzaju danej lokaty.

Z porównania lokat płynie kilka korzyści. Najważniejszą z nich jest oczywiście wybór lokaty z najwyższym oprocentowaniem, czyli umożliwiającej osiągnięcie największych zysków. Jeśli sprawdzimy aktualny ranking lokat, szybko zauważymy, że najlepsze lokaty mają oprocentowanie rzędu 4 procent w skali roku, a niektóre produkty jedynie na poziomie… 1,5 procent w skali roku. Należy jednak pamiętać, że pierwsza grupa to produkty krótkoterminowe – najczęściej na okres 3 miesięcy. Warto jednak sprawdzić czy dana lokata oferuje możliwość jej przedłużenia na tych samych warunkach. Może się bowiem okazać, że lepiej będzie odnowić lokatę z wyższym oprocentowaniem niż wybrać produkt długoterminowy z niższymi odsetkami.

Kolejną korzyścią, którą niesie ze sobą porównanie lokat bankowych jest powiększenie swojej świadomości inwestycyjnej. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę z różnorodności ofert bankowych i rodzajów produktów finansowych. Dzięki porównaniu możemy zainteresować się nie tylko tradycyjnymi lokatami ze stałym oprocentowaniem – możemy zapoznać się również z produktami strukturyzowanymi czy rentierskimi. Pozwala nam to na zdobycie lepszego rozeznania w różnych formach inwestowania.

Ponadto porównanie lokat zabezpiecza nas przed nieuczciwością doradców finansowych lub pracowników banków. Gdy zapoznamy się z aktualną ofertą co najmniej kilku instytucji, będziemy posiadać argumenty, które pozwolą nam bronić się przed „wciśnięciem” nam lokaty, która nie będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom.

Porównanie lokat jest więc bardzo ważne. Na szczęście dzięki dostępnym w Internecie rankingom nie trwa ono długo. Ranking lokat umożliwia bowiem szybkie zdobycie wszystkich potrzebnych nam informacji na temat lokat bankowych.