Obecnie oferta produktów oszczędnościowych oferowanych przez polskie banki jest bardzo szeroka. Klienci mają do wyboru lokaty, konta oszczędnościowe, programy systematycznego oszczędzania, a także wiele hybrydowych produktów takich jak poliso lokaty czy lokaty strukturyzowane W tym artykule opisuje porównanie lokat i kont oszczędnościowych.
Pomimo takiego bogactwa wśród Polaków wciąż największą popularnością cieszą się tradycyjne lokaty bankowe i konta oszczędnościowe. Wielu klientów posiada jednocześnie oba produkty. Poniżej przedstawiamy ich charakterystykę.
Porównanie lokat i kont oszczędnościowych – Lokaty bankowe
Lokaty w odróżnieniu od kont oszczędnościowych zawsze zakładane są na określony czas. Na rynku dostępne są lokaty krótkoterminowe (od 1 dnia do 1 roku) oraz lokaty długoterminowe, które są zakładane nawet na kilka lat. Po zakończeniu okresu umownego bank zwraca klientowi ulokowane środki pieniężne wraz z naliczonymi odsetkami. Istotną cechą lokaty jest jej oprocentowanie, gdyż to ono w głównej mierze stanowi o wysokości naliczonych odsetek. Im wyższe oprocentowanie, tym lokata jest dla nas atrakcyjniejsza.
Zakładając lokatę, musimy także wybrać, pomiędzy oprocentowaniem stałym i zmiennym. Oprocentowanie stałe jest opłacalne jeśli przewidywana jest obniżka stóp procentowych. Natomiast, jeśli prognozy mówią o podwyżce stóp procentowych, lepiej jest wybrać lokatę ze zmiennym oprocentowaniem. Nasz zysk z lokaty zależy także od ilości kapitalizacji w okresie obowiązywania lokaty. Im jest więcej, tym nasz zysk będzie wyższy.
Konta oszczędnościowe
Konto oszczędnościowe, w przeciwieństwie do lokaty, zakładane jest na czas nieoznaczony. Wielu klientów uważa to za zaletę, gdyż nie muszą pamiętać o odnawianiu lokaty bądź zakładaniu nowej. W przypadku kont oszczędnościowych kapitalizacja odsetek zazwyczaj odbywa się w trybie miesięcznym. Dawniej produkty te były niżej oprocentowane, jednak w ostatnim czasie sytuacja uległa zmianie.
Obecnie możemy na rynku znaleźć oferty kont oszczędnościowych z oprocentowaniem wynoszącym nawet 5 % (Citibank). Jako największą zaletę tych produktów wielu klientów wskazuje swobodny dostęp do środków. Faktycznie, pieniądze możemy wpłacać na konto w dowolnym momencie. Jednak w przypadku wypłat banki zazwyczaj wprowadzają pewne ograniczenia, zezwalając na wyłącznie jeden darmowy przelew wychodzący w miesiącu.
Porównanie lokat i kont oszczędnościowych, podsumowanie
Trudno jest ocenić, który z powyżej opisanych produktów jest lepszy, gdyż jest to uzależnione od naszych potrzeb i preferencji. Być może najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie obu produktów jednocześnie.