Polacy są mocno zadłużeni. Według komunikatu KNF większość zadłużenia to kredyty hipoteczne, które z czasem są powiększane o nowe zobowiązania kredytowe. Kupowanie samochodów na raty, karty kredytowe umożliwiające odroczenie spłaty zobowiązań zakupowych, preferencyjne stawiki płatności za zakup mebli czy wyposażenia na raty, kredytowanie podróży to tylko kilka różnych pożyczek Kowalskiego. Kolejnym utrudnieniem w zarządzaniu rodzinnymi budżetami jest konieczność terminowej spłaty każdej pożyczki.

Kiedy warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego
Doradcy finansowi często proponują pożyczkobiorcom jednej pożyczki lub pożyczki skonsolidowanej zamiast wielu pożyczek. Co to jest pożyczka skonsolidowana? Można ją po prostu opisać jako pożyczka służąca do spłaty innych pożyczek. Pożyczka taka pozwala na spłatę zarówno kredytu hipotecznego, jak i kredytu gotówkowego jednocześnie. Jest to idealne rozwiązanie dla kredytobiorców.
Pożyczki są wtedy regulowane bez obaw o terminową spłatę każdego kredytu. Kredyty konsolidowane pozwalają również na obniżenie oprocentowania niektórych kredytów, zwłaszcza kredytów udzielanych za pośrednictwem kart kredytowych lub kredytów celowych przeznaczonych na zakup konkretnych produktów.
Korzyści z pożyczki skonsolidowanej
Pierwszą i bardzo oczywistą korzyścią z zastąpienia wielu różnych kredytów, jedną ratą jest to, że jest on spłacany również w ratach i ma ściśle określony harmonogram spłaty. Zapobiega to przypadkowemu „wpisaniu się” pożyczkobiorców na listę nierzetelnych klientów prowadzoną przez BIK.
Kilka pożyczek może oznaczać konieczność przekazania środków do różnych banków – pożyczka konsolidacyjna to rodzaj pożyczki, której spłata wymaga dyspozycji płatniczej do tylko jednego banku.
Konsolidacja zobowiązań kredytowych to także sposób na poprawę zdolności kredytowej. Ze względu na różne kwoty zobowiązań kredytowych i różne terminy zapadalności, kredytobiorca jest narażony na ryzyko nadmiernego zadłużenia wobec banków w krótkim okresie.
Konsolidacja kredytów może zmniejszyć wysokość miesięcznych rat, a jednocześnie zastąpić kilka kredytów jednym, ale skonsolidowanym kredytem, co skutkuje wydłużeniem okresu spłaty zobowiązań. Dla kredytobiorcy ważny jest tylko efekt, czyli to, aby całkowita kwota spłacanych dotychczas przez niego rat kredytu została zmniejszona.
Przedłużenie okresu kredytowania i dodatkowe opłaty
Pożyczki konsolidowane są zazwyczaj udzielane na okres spłaty najdłuższego ciągłego zobowiązania pożyczkowego. Jednak niektóre banki staną po stronie klienta, oferując tym samym możliwość dodatkowego wydłużenia okresu kredytowania.
Większość kredytów konsolidowanych to kredyty zabezpieczone hipoteką, dlatego dla kredytobiorców spłacających kredyty hipoteczne wskazana jest konsolidacja. Kolejny aspekt, który warto rozważyć przed podjęciem decyzji, to zmienne stopy procentowe kredytu.