Podpisując umowę kredytową, warto zawczasu uważnie przeczytać, ponieważ ignorancja często prowadzi do powstania warunków początkowych, które nie są do końca korzystne. Banki zazwyczaj umieszczają w umowie klauzule, które nie są negocjowane z klientem, a później udowadniają, że kredytobiorca zgodził się na pobieranie dodatkowych prowizji, opłat lub usług, których nie potrzebuje, co może poważnie zaszkodzić jego kieszeni.
Na co więc zwrócić szczególną uwagę? Najlepiej dokładnie zapoznać się z umową, w przypadku jakichkolwiek niejasności prosimy o skonsultowanie się z konsultantem w celu wyjaśnienia, aby nie wpaść w pułapkę, którą kryje się bank. Przykładem jest przeniesienie pożyczki na inne konto, a odliczenie odsetek przestaje działać, na przykład za pośrednictwem pożyczki skonsolidowanej.
Podobnie jak konsolidacja kredytu występuje w koszcie wcześniejszej spłaty kredytu. Zwalnia się je zwykle po maksymalnie 5 latach kredytowania, ale niekoniecznie po przeniesieniu długu. Różnorodne bonusy i promocje oferowane przez banki również mogą być ulotne, dlatego przed konsolidacją wszystkich długów należy dokładnie sprawdzić każdą umowę, aby nie stracić cennych rabatów lub nie ponieść dodatkowych niespodziewanych kosztów.
Decydując się na pożyczkę skonsolidowaną, bardzo ważne jest również to, czy istnieje gwarancja zabezpieczenia. Kredyt hipoteczny jest dla banków gwarancją spłaty wszystkich długów, dlatego banki chętnie oferują kredytobiorcom korzystniejsze warunki, oprocentowanie, a czasem nawet warunki promocyjne. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku kredytu skonsolidowanego bez hipoteki, gdyż tego typu kredyt będzie droższy i będzie miał wyższe oprocentowanie. Najważniejszą rolę odgrywają nie tylko odsetki od kredytu. Istnieją inne czynniki, które również wpływają na całkowity koszt umowy.
Banki zazwyczaj naliczają sobie różne prowizje za udzielanie kredytów czy prowadzenie rachunków, czasami zmuszając klientów do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, lub jeśli kredyt jest zabezpieczony hipoteką, pobierają opłaty za wycenę hipoteki i wpisy w księdze wieczystej. Jeśli podczas podpisywania umowy proponowana jest promocja, należy również sprawdzić czas jej trwania i czy nie wiąże się z zakupem dodatkowych usług lub innych produktów bankowych.
Podpisując umowę kredytową w obecności doradcy lub doradcy bankowego, warto również zwrócić uwagę na jego sugestie i wnikliwą analizę. Może się zdarzyć, że nie będzie działał na korzyść klienta, a jedynie na korzyść banku, więc może świadomie nakłonić pożyczkobiorcę do podpisania mniej korzystnej umowy.