W dzisiejszych czasach większość z nas korzysta z kredytów. To dobry sposób na zakup nieruchomości, samochodów lub towarów, gdy nie mamy wystarczającej ilości gotówki. Jednak, jak to często bywa, liczba naszych pożyczek z czasem zaczyna niebezpiecznie rosnąć, a zapamiętanie terminów spłaty wszystkich rat jest niemal cudem. Jak sobie z tym poradzić? Pożyczki konsolidacyjne są zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem. Dzięki nim nie tylko zorganizujemy nasze raty, ale często sporo zaoszczędzimy.

Jak uzyskać pożyczkę skonsolidowaną?
Aby połączyć dwie, czy trzy pożyczki w jedną, musisz najpierw udać się do banku, który udziela pożyczek skonsolidowanych. Pracownicy banku pomogą nam w wypełnieniu odpowiedniego wniosku, który następnie zostanie zweryfikowany przez ten sam bank. Jeśli weryfikacja się powiedzie, bank udzieli nam kredytu.
W ten sposób spłacisz istniejące zobowiązania i połączysz wszystkie raty w jedną, która będzie niższa niż suma poprzednich zobowiązań. Przy pomocy kredytów konsolidowanych możemy spłacać kredyty samochodowe, kredyty w rachunku osobistym, czy raty za sprzęt RTV. Jeśli przysługuje nam wyższy limit kredytowy, pozostałe środki można zwykle przeznaczyć na dowolny cel.
Jakie dokumenty są potrzebne i jak zmniejszyć raty kredytów
Szczegółowe wymagania w tym zakresie zależą od banku, z którego skorzystamy. Generalnie banki potrzebują co najmniej:
- Dla przedsiębiorców będzie to dochód firmy, lub przedsiębiorcy indywidualnego
- Pracownicy dostarczają dokumenty potwierdzające zatrudnienie,
- Dokumenty poświadczające, że przedsiębiorca nie zalegał z podatkami i składkami ZUS.
Większość banków udostępnia nam dwa podstawowe rodzaje kredytów konsolidacyjnych; konsolidacyjny kredyt hipoteczny, lub pożyczkę gotówkową.
Konsolidacyjny kredyt hipoteczny
Pożyczki gotówkowe zazwyczaj wypłacają niewielkie kwoty. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że bank nie potrzebuje od nas żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Aby ubiegać się o kredyt hipoteczny, musimy posiadać nieruchomość bez obciążeń, a bank będzie mógł potraktować ją jako gwarancję spłaty kredytu. Jeśli spełnimy ten drugi warunek, możemy liczyć na korzystniejsze stawki i niższe oprocentowanie niż kredyty gotówkowe.
Gdzie mogę ubiegać się o pożyczkę skonsolidowaną
Z dnia na dzień przybywa banków oferujących klientom kredyty hipoteczne, oraz kredyty konsolidacyjne. Zanim zdecydujemy się na któryś z nich, najlepiej porównać oferowane przez nich warunki kredytowe, aby świadomie wybrać produkt kredytowy. Który w naszym przypadku jest faktycznie najlepszy, zdecydują parametry kredytów i konkretne wyliczenia.
W tym celu można skorzystać np. z rankingów pożyczek lub przydatnych porównywarek dostępnych w Internecie. Skorzystanie z pomocy konsultantów nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem – większość z nich współpracuje z konkretnym bankiem i celowo namawia klientów do pożyczania w nim.