Wiadomo, że jeśli już zdecydujemy się na założenie lokaty bankowej, zwykle zwracamy uwagę na jej oprocentowanie. Nie jest to niczym specjalnie zaskakującym, w końcu wiadomo, że każdy z nas chciałby jak najwięcej zyskać na inwestycji. Jak wybrać lokatę bankową ? Oprocentowanie lokaty to sprawa bardzo ważna.
Jeśli przeanalizujemy jakiś ranking lokat, na pewno dość szybko zauważymy, że na rynku finansowym proponowane są produkty o bardzo różnym oprocentowaniu. Znajdziemy lokaty, które oprocentowanie są nawet na zaledwie 1% w skali roku jak i takie, których oprocentowanie sięga 10%.
Jak analizować lokaty pod kątem oprocentowania
Czy dane o oprocentowaniu lokaty, które podaje nam ranking lokat, powinniśmy traktować bardzo poważnie? Oczywiście w większości są to informacje bardzo dobrze sprawdzone, jednak warto pamiętać, że np. bardzo niskie oprocentowanie dotyczy przede wszystkim lokat walutowych. A w ich przypadku prawdziwy zysk pochodzi nie tylko z oprocentowania co raczej z różnic kursowych. Z drugiej strony banki, które oferują lokaty bankowe w naszej walucie, których oprocentowanie to zaledwie 2-2,5% (np. Pekao) są skłonne podjąć negocjacje dotyczące tego oprocentowania. Aby wywalczyć wyższe oprocentowanie np. w Pekao, musimy jedynie zdecydować się na ulokowanie na lokacie kwoty powyżej 5000 zł.
Oprocentowanie lokat a rzeczywistość
Zastanówmy się teraz, czy najlepsze lokaty na rynku faktycznie mają aż tak wysokie oprocentowanie. Cóż, prawda wygląda tak, że zazwyczaj są to oferty promocyjne, które dotyczą np. oprocentowania na lokatach miesięcznych czy kwartalnych. Dość często też bardzo wysokie oprocentowanie lokat, które podaje nam wybrany ranking lokat, to nic innego jak oprocentowanie z ostatniego miesiąca obowiązywania lokaty progresywnej. A wiadomo przecież, że w przypadku lokat progresywnych na początku ich oprocentowanie jest dość niskie, wzrasta dopiero z czasem. Ogólnie rzecz biorąc, gdybyśmy jednak oprocentowanie lokat tego typu uśrednili, to okaże się, że bardziej opłacalne będą dla nas tradycyjne lokaty terminowe z oprocentowaniem około 5% w skali roku.
Na co zwrócić uwagę
Wybierając lokaty bankowe, kieruje się zazwyczaj przeświadczeniem o ich bezpieczeństwie. Naturalnie lokaty są pewną formą inwestycji, warto jednak zaznaczyć, że zyski z nich nie zawsze są gwarantowane. Jeśli np. zdecydujemy się na lokaty ze zmiennym oprocentowaniem, może być już nieco trudniej przewidzieć, ile na nich zarobimy. Podobnie sytuacja wygląda, gdy zdecydujemy się zainwestować w lokaty strukturyzowane – w tym przypadku deklarowane oprocentowanie lokat nie jest w zasadzie żadnym wyznacznikiem zysków, bowiem wiele zależy od tego, ile zarobimy na opcjach będących w częścią inwestycji.