Co to jest lokata rentierska – jak zapracować na życie z odsetek kapitału

Rentierzy to ludzie, którzy utrzymują się z kapitału. Jest to proces zbierania oszczędności, aby wyjść z pracy na pełnym etacie, który może trwać wiele lat. Jednak ze względu na niepewną wysokość Twojej przyszłej emerytury konieczne jest zdeponowanie dużej sumy pieniędzy – w większości przypadków są to kwoty znaczne. Opłaca się postawić większe oszczędności na lokatach rentierskich – dzięki temu można żyć wygodniej przez wiele lat.

CO TO JEST LOKATA RENTIERSKA

Co to jest kaucja za wynajem?

Lokaty rentierskie to produkty ekskluzywne i niezbyt popularne wśród konsumentów. Banki zazwyczaj udostępniają je osobom, które zgromadziły duże aktywa, umożliwiając im odejście z etatu. Osoby, które w ten sposób zarabiają – mając już posiadany spory kapitał (w tym przypadku nieruchomości) – nazywane są rentierami. Założenie lokat Rentierskich trwa dłużej niż standardowych lokat, jest to okres od 12 miesięcy do 36 miesięcy. Od stałych lokat różnią się tym, że odsetki są natychmiast przelewane na osobiste konto inwestora.

Odsetki dla najemców są płacone regularnie. Zwykle jest to miesiąc, kwartał lub pół roku. Zysk tutaj jednak będzie niższy niż stały lokata. Z drugiej strony regularne wpływy, np. 2000 zł mogą zwiększyć budżet rodzinny.

Większość lokat rentierskich przeznaczona jest dla osób z wolnym kapitałem nie mniejszym niż 100 tys. zł. Złoty. Można jednak też znaleźć tańsze oferty, na przykład w Deutsche Bank można założyć lokatę w wysokości 5000 zł. W Idea Banku wystarczy 500 zł. Jednak zysk z takiej kwoty będzie minimalny.

Lokaty bankowe mogą sięgać nawet 100 000 zł. EUR. Oznacza to, że w przypadku upadłości instytucjonalnej zostaną one wypłacone przez bankowy fundusz gwarancyjny. Najlepiej podzielić większe oszczędności na kilka mniejszych części i trzymać je na różnych internetowych kontach bankowych.

Ile możesz zarobić na lokatach rentierskich?

Oprocentowanie lokaty rentierskiej uzależnione jest od stopy procentowej NBP. Obecnie najlepsze banki oferują oprocentowanie od 2,5% do 2,75%. Jest też niższa niż kaucja stała.

Drugim warunkiem jest wysokość zdeponowanego kapitału. Obliczono w 2016 r., że aby uzyskać 15 tys. złotych, co miesiąc musisz zapłacić blisko 6,35 mln zł. Niewiele osób ma tak ogromną ilość środków.

Od zysków z inwestycji należy również odliczyć podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki, nazwa pochodzi od nazwiska ministra, który wprowadził ten rodzaj podatku). Jest to 19%. Należy go odliczyć od zarobionej kwoty na następujących produktach bankowych:

  • depozyt,
  • Obligacje,
  • udział w rynku akcji,
  • Fundusze inwestycyjne,
  • Dywidendy wypłacane przez spółkę.

Co to jest lokata rentierska, jak zostać rentierem

Wielu osobom trudno pozyskać środki na związanie końca z końcem, a co dopiero mówić o zakupie nieruchomości. Zabiera to lata pracy i odkładania wszelkich nadwyżek finansowych w najbliższej przyszłości. Niewielkie kwoty można wpłacać na konto oszczędnościowe. W miarę wzrostu wartości oszczędności – można je bezpiecznie ulokować np. na lokacie stałej.

Nie da się odłożyć większych oszczędności bez zwiększenia dochodów. Opłaca się znaleźć lepiej płatną pracę lub założyć własną firmę. Inwestowanie w swoją wiedzę i umiejętności odgrywa ważną rolę w zostaniu rentierem. Uprawnienie do awansu promuje lepsze dochody — można je wykorzystać do dalszych oszczędności.

Popularnym sposobem na pomnażanie kapitału jest inwestowanie w mieszkania na wynajem. Istnieje wiele ofert kredytów hipotecznych. Inwestorzy muszą sami zebrać 20% wkładu kapitałowego. Nie należy jednak tutaj zapominać o kosztach. Pierwszym z nich będzie spłata kredytu hipotecznego (może to potrwać do 30 lat). Inwestorzy muszą również dopłacić za takie mieszkania, gdy są wolne przez jakiś czas.

Eksperci zalecają spłatę wszystkich długów i ustalenie bufora finansowego przed rozpoczęciem oszczędzania. Kwota ta powinna pozwolić ci żyć bez pracy przez 6 miesięcy.

Kapitał czynszowo-emerytalny?

Lokaty rentierskie to sposób na zabezpieczenie finansowe „starości”. Dzięki zarządzaniu kapitałem najemca może mieć pewność, że utrzyma swój poziom życia nawet po oficjalnym zakończeniu pracy. To ważne, bo emerytura minimalna w Polsce jest bardzo niska.

W 2018 r. suma ta wyniosła 1030 zł, a w 2019 r. wzrosła o 33,57 zł. W 2018 roku było aż 260 000 osób otrzymujących najniższą emeryturę. Polacy czasami otrzymują emeryturę niższą od kwoty minimalnej (bo nawet stawka minimalna nie dotyczy wszystkich – trzeba spełnić określone warunki za przebyty okres składkowy).

Jak widać, stawki są bardzo niskie, ale też zróżnicowane, więc wiele osób szuka możliwości „zarobienia dodatkowego dochodu”. Dlatego wynajem jest częścią zaspokojenia potrzeb osób, które chcą zarobić dodatkowy dochód bez podejmowania dodatkowej pracy.

Przedsiębiorcy, którzy odkładają dla siebie znaczną kwotę oszczędności, nie muszą się martwić o niskie emerytury w przyszłości. Działalność gospodarczą można legalnie przekazać młodszemu pokoleniu. Tak to się robi w dzisiejszych czasach. W Niemczech, czy innych krajach zachodnich, dziadkowie zwykle oddają majątek swoim wnukom.

Dodaj komentarz