Co to jest lokata rentierska – jak zapracować na życie z odsetek kapitału?

Lokata rentierska umożliwia życie z odsetek kapitału

Rentier to osoba, która żyje z odsetek kapitału. Proces zbierania oszczędności, które pozwolą zrezygnować z pracy na etacie może trwać wiele lat. Jednak zaoszczędzenie wysokiej kwoty jest niezbędne ze względu na wysokość przyszłej emerytury – w większości przypadków to niskie kwoty. W 2018 roku najniższa emerytura wyniosła… 4 gr! Odłożenie większych oszczędności na lokacie rentierskiej może być opłacalne – w ten sposób można wygodniej żyć przez wiele lat.

Czym jest lokata rentierska?

Lokaty rentierskie to produkty ekskluzywne, mało popularne wśród konsumentów. Banki oferują je najczęściej osobom, które zgromadziły duży majątek pozwalający na rezygnację z pracy na etacie. Osoby zarabiające w ten sposób – na już posiadanym już kapitale (w tym przypadku nieruchomościach) – nazywamy rentierami. Lokaty rentierskie są zakładane na dłuższy okres, od 12 do nawet 36 miesięcy. Różnią się od lokat terminowych, gdyż odsetki są od razu przelewane na konto osobiste inwestora.

Odsetki z lokaty rentierskiej są wypłacane w regularnych odstępach czasu. Zazwyczaj jest to miesiąc, kwartał lub pół roku. Zysk będzie tutaj niższy niż na lokacie terminowej. Z drugiej strony regularny wpływ w wysokości np. 2 tys. zł. może być dodatkiem do domowego budżetu.

Większość lokat rentierskich kierowana jest do osób posiadających wolny kapitał w kwocie nie mniejszej niż 100 tys. zł. Można jednak znaleźć tańsze oferty, np. w Deutsche Banku można założyć lokatę z 5 tys. zł. kapitału. W Idea Banku wystarczy 500 zł. Jednak zysk z takiej kwoty będzie minimalny.

Środki na lokacie w banku są bezpieczne do wysokości 100 tys. euro. To oznacza, że w razie bankructwa instytucji wypłaci je Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Większą kwotę oszczędności najlepiej podzielić na kilka mniejszych części i trzymać je na różnych kontach.

Ile można zyskać na lokacie rentierskiej?

Oprocentowanie na lokacie rentierskiej zależy od stóp procentowych NBP. Obecnie najlepsze banki oferują od 2,5 proc do 2,75 proc. Jest ono niższe niż w przypadku lokat terminowych.

Drugim warunkiem jest wysokość kapitału na lokacie. W 2016 roku wyliczono, że aby uzyskać 15 tys. zł. miesięcznie, należałoby wpłacić na nią niemal 6,35 mln zł. Tak wysokimi kwotami dysponuje niewielka liczba ludzi.

Od zysku z lokaty należy odjąć również podatek od zysków kapitałowych (nazywany podatkiem Belki od nazwiska ministra, który taki podatek wprowadził). Wynosi on 19 proc. i należy go odprowadzać od kwot zarobionych na:

  • lokatach,
  • obligacjach,
  • akcjach giełdowych,
  • funduszach inwestycyjnych,
  • dywidendach wypłaconych przez spółki.

Jak zostać rentierem? Nie ma prostego sposobu

Zgromadzenie tak wysokiego kapitału, by móc żyć z odsetek jest trudne. Wymaga wielu lat pracy i odkładania każdej niepotrzebnej w najbliższym czasie nadwyżki finansowej. Małe kwoty można odkładać na kontach oszczędnościowych. W miarę wzrostu wartości oszczędności – można je bezpiecznie ulokować np. na lokatach terminowych.

Nie da się odłożyć większych oszczędności bez zwiększenia przychodów. Warto znaleźć lepiej płatną pracę lub samodzielnie założyć działalność gospodarczą. Ważną rolę w drodze do zostania rentierem pełni inwestowanie w swoją wiedzę i umiejętności. Podnoszenie kwalifikacji sprzyja lepszym zarobkom – a te można przeznaczyć na dalsze oszczędności.

Popularnym sposobem na zwiększenie kapitału jest inwestycja w mieszkania na wynajem. Istnieje wiele ofert kredytów hipotecznych. Inwestor musi zebrać wkład własny w wysokości 20 proc. Nie należy tutaj jednak zapominać o kosztach. Pierwszym będzie spłata kredytu hipotecznego (co może trwać nawet do 30 lat). Inwestor musi też dopłacać do takiego mieszkania w momencie, kiedy stoi ono puste.

Specjaliści doradzają, aby przed rozpoczęciem oszczędzania spłacić wszystkie zobowiązania i stworzyć sobie poduszkę finansową. Powinna ona pozwolić na przeżycie bez pracy 6 miesięcy.

Rentierstwo – kapitał na emeryturę?

Lokata rentierska to jeden ze sposobów na finansowe zabezpieczenie “na starość”. Dzięki odsetkom z kapitału rentier ma pewność, że będzie w stanie utrzymać się na dotychczasowym poziomie życia nawet po oficjalnym zakończeniu pracy zawodowej. Jest to o tyle ważne, że wysokość emerytury minimalnej w Polsce jest bardzo niska.

W 2018 roku wyniosła 1030 zł brutto, a w 2019 roku wzrosła o 33,57 zł. W 2018 roku aż 260 tys. osób w Polsce pobierało emeryturę poniżej minimalnej wysokości (bo nawet minimalna stawka nie przysługuje każdemu – trzeba spełnić konkretne warunki wypracowanych okresów składkowych).

Najniższa wypłacana emerytura w 2018 r. wyniosła… 4 grosze, a najwyższa ponad 20 tys. zł. Jak widać stawki są bardzo rozbieżne, w związku z tym wiele osób szuka możliwości “dorobienia do emerytury”. Rentierstwo wpisuje się więc w potrzeby osób, które chcą zdobyć dodatkowe pieniądze bez konieczności podejmowania pracy dodatkowej.

Przedsiębiorca, który odłożył dla siebie odpowiednią kwotę oszczędności, nie musi obawiać się niskiej emerytury w przyszłości. Działalność gospodarczą można oddać w spadku młodszym pokoleniom. Tak robi się m.in. w Niemczech, gdzie dziadkowie zazwyczaj przekazują majątek wnukom.