Lokata jednodniowa – co to jest

Bankowe produkty inwestycyjne znane są z bezpieczeństwa i pewności uzyskania odsetek. Jedną z takich form jest tzw. lokata jednodniowa, która pozwala w bardzo krótkim okresie zdeponować nasze oszczędności. W 2012 roku lokaty jednodniowe nazwano antyupadłościowymi, ponieważ nie trzeba było płacić podatku dochodowego od nich. Jednak dzisiaj każdy zwrot kapitału podlega 19% podatkowi.

LOKATA JEDNODNIOWA

Co to jest depozyt jednodniowy?

Lokaty bankowe to sposób na lokowanie nadwyżki kapitału. Są dla każdego konsumenta, który posiada oszczędności i chce je bezpiecznie wpłacić. Środki są gwarantowane przez bankowe fundusze gwarancyjne itp. Depozyty pozwalają na dokonywanie niewielkich inwestycji w bezpieczny sposób. W niektórych bankach wystarczy już 500 zł, aby otworzyć lokatę. Istnieje wiele rodzajów lokat – jedną z nich jest lokata jednodniowa.

Kilka lat temu depozyty te były jedną z najciekawszych i najbardziej popularnych metod lokowania kapitału. Nazywane są lokatami antyupadłościowymi, ponieważ pozwalały na otrzymanie zysku bez obciążenia podatkowego. Niestety obecnie każdy zwrot kapitału podlega opodatkowaniu tzw. podatkiem Belki w wysokości 19%. To sprawia, że ​​zysk z depozytów jednodniowych jest bardzo niski.

Lokaty te są zazwyczaj aktywowane późnym popołudniem lub wieczorem – zwykle do godziny 21:00, a oprocentowane pieniądze są zwracane następnego dnia rano (między 8:00 a 9:00). Na rynku bankowym mogą występować depozyty jednodniowe odnawialne i nieodnawialne. Ich wersja dla przedsiębiorców – lokaty jednodniowe dla biznesu – mogą być bardziej atrakcyjna. Zwykle, zgodnie z wymaganiami przedsiębiorcy, zakładane są na okres to do kilku dni (jeśli czas trwania to weekendy). Minimalna kwota deponowanych środków to zazwyczaj 10 000 zł.

Lokata jednodniowa – czy są popularne?

Obecnie trudno znaleźć oferty lokat jednodniowych. Dla zwykłych konsumentów założenie lokaty nie przynosi praktycznie żadnego zysku, w porównaniu z kontem oszczędnościowym zysk z tego typu lokat jest zbyt niski. Warto jednak śledzić rynek, gdyż wynik może świadczyć o tym, że jednodniowa lokata pojawi się jako oferta promocyjna.

W 2018 roku trzy banki oferowały depozyty overnight:

  • Bank Kreatywny,
  • Bank Millennium,
  • Bankowość mobilna.

Oprocentowanie lokat jednodniowych wynosiło wtedy od 0,5% do 1,75%. Co roku można ją założyć z kapitałem 500 zł. Bank Millennium oferuje 60-dniowe i 360-dniowe jednodniowe lokaty odnawialne. Lokaty terminowe mBanku są odnawiane na 30 dni. Z drugiej strony, najlepiej oprocentowane lokaty Idea Banku są nieodnawialne. Każda z wyżej wymienionych instytucji wymaga posiadania konta osobistego i codziennie wypłaca środki z tego konta.

Lokata jednodniowa i podatek Belki

W związku z uszczelnieniem systemu podatkowego w kwietniu 2012 roku pojawił się obowiązek płacenia podatku od zysków kapitałowych („podatek Belki”). Obecnie każdą kapitalizację musisz rozliczać z urzędem skarbowym. Warto zauważyć, że kwota do zapłaty na rzecz urzędu skarbowego jest obliczana tylko na podstawie części odsetkowej, która różni się od zysku z lokat.

Jednodniowa lokata – zalety i wady

Jednodniowa lokata pozwala zarabiać na oszczędnościach. Rzeczywiście, ich obecne stopy procentowe nie są wysokie. Z drugiej strony, wolne środki nie stracą na wartości z biegiem czasu, podobnie jak wpłacanie pieniędzy na regularne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. Korzystne jest również utrzymanie bieżącej płynności finansowej. Zarządzanie środkami w ciągu dnia nie spowoduje naliczenia odsetek za nadmierne przelewy. Dzięki temu możliwa jest lokata jednodniowa, która obejmuje także konto oszczędnościowe.

Jednak nie każdy otwiera jednodniową lokatę. Aby obliczyć zysk z inwestycji, warto pamiętać, że stopy procentowe naliczane są corocznie. Będzie ona równa 1/365 nominalnego oprocentowania depozytów minus 19%. Z kapitałem 1000 zł nie przyniesie dużego zwrotu. Złoty. Jeśli nie planujesz wydawać pieniędzy na zakupy w krótkim terminie, najlepiej poszukać innej lokaty lub rachunku oszczędnościowego z długoterminową kapitalizacją odsetek.

Maksymalna kwota przeznaczona na takie depozyty może być również ograniczona. W przypadku Idea Banku granica wynosi 20 000 zł. Oznacza to, że maksymalny zysk z lokat po jednym dniu w 2018 roku wynosi 0,78 zł.

Zobacz też: Lokaty bankowe bez zakładania konta.

Jednodniowa lokata bankowa czy lokata krótkoterminowa

Lokata jednodniowa nie jest produktem odpowiednim dla każdego. Dla tych, którzy wiedzą, że potrzebują funduszy, które mogą pracować, warto rozejrzeć się za innym sposobem lokowania kapitału. Jeśli jednak takie rozwiązanie nie wystarczy, warto zastanowić się nad założeniem lokat krótkoterminowych.

Oprocentowanie takich depozytów jest wyższe niż depozytów jednodniowych. Ich roczna stopa procentowa może wahać się od 2,25% do 4%. Pozwalają wpłacać różne kwoty – od 500 zł do 200 000 zł. Złoty. Więc łatwo zainwestować tutaj niewielką kwotę.

Każdy bank oferuje lokaty krótkoterminowe. Istnieją również zniżki, które nie wymagają posiadania konta osobistego w danym banku. Wadą tego typu lokaty jest to, że środki są zamrożone na określony czas oraz różne opłaty, jakie może naliczyć bank. Warto też zwrócić uwagę na to, czy oprocentowanie ma związek z posiadaną przez inwestora kwotą. Pamiętaj, oferty dla nowych klientów są dużo ciekawsze, co też jest dobre.

1 komentarz do “Lokata jednodniowa – co to jest”

Dodaj komentarz