Unikanie odpowiedzialności karnej za umowne zobowiązania finansowe brzmi jak koszmarny sen. Jest to jednak rzeczywistość, na którą wpływ mają również przepisy zawarte w Kodeksie Cywilnym. Jak to się dzieje ?
Relacje między dłużnikami a wierzycielami
Cała sprawa opiera się na przedawnieniu roszczeń, zgodnie z art. Art. 117 par. 2 Kodeksu Cywilnego, który zawiera definicję, że po upływie określonego czasu dłużnik (osoba pożyczająca pieniądze) może zrzec się długu, tym samym rozwiązując relację z wierzycielem. Wierzyciel, który dąży do spełnienia wymogów finansowych zgodnie z prawem, jest wtedy na straconej pozycji. W każdym razie zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Przedawnienie ma swój własny termin
Podstawowy termin przedawnienia długu wynosi 10 lat od dnia powstania długu. Jednak kiedy forma finansowania jest inna, powstaje kilka zmiennych czasowych, z których jedną można nawet prześledzić wstecz do jednego roku. Przyjrzyjmy się każdemu z nich.
3-letni okres przedawnienia
Jeśli zapytasz o podstawowy termin przedawnienia roszczenia, odpowiemy – trzy lata. Dotyczy wszystkich zobowiązań gospodarczych i płatności tymczasowych. Mamy tu na myśli wszelkie kary i zapisy w umowie podpisanej między klientem a przedsiębiorcą.
2-letni okres przedawnienia
Tutaj przede wszystkim przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą firmy mają okazję się popisać, ponieważ 2-letni okres przedawnienia dotyczy poziomu odpowiedzialności wynikającej z niezapłaconych faktur. Albo kiedy nie zapłacisz w ogóle, lub nie rozliczysz się na czas.
Roczne ograniczenie i dług w obrocie gospodarczym
Najmłodszy z trzech wariantów może wyglądać najlepiej. Jednak jego zakres stosowania jest mocno ograniczony, ponieważ dotyczy tylko roszczeń związanych z umowami przewozu osób i umowami przedwstępnymi.
Uwaga: Pamiętaj, że w tym przypadku czas jest bardzo ważny. Po przekroczeniu ustawowego terminu nie można wyegzekwować praw wierzyciela, ale dłużnik musi jeszcze udowodnić sądowi, że okres od dnia powstania długu do bieżącego okresu przekroczył wyznaczony termin.
Czy można nadużywać przedawnienia?
Tak, i wielu dłużników stara się z tej okazji skorzystać, dlatego tzw. „niepełne roszczenia”, które są egzekwowane, są prawnie łagodzone poprzez przerwanie lub zawieszenie całego procesu.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszyhttps://oprocentowanieofert.pl/blog/m blogu. Zachęcamy także do komentowania treści, i udostępniania ich w mediach społecznościowych.