Najciekawsze formy inwestowania oszczędności

Porównanie lokat bankowych dostępnych obecnie na rynku pokazuje, że przynoszą one bardzo niskie zyski. Ich rentowność spadła prawie do zera. Choć najlepsze roczne oprocentowanie depozytów wynosi obecnie 4%, to należy pamiętać, że można je ustawić tylko na… tylko 3 miesiące. Oznacza to, że na dłuższą metę korzyści będą nikłe.

Najciekawsze formy inwestowania oszczędności

Niskie oprocentowanie lokat nie skłania jednak większości Polaków do nie zakładania lokat. Od wielu lat cieszą się dużą popularnością, dlatego banki walczą o pozyskanie nowych klientów, którzy chcą zakładać lokaty. Nie bez powodu – lokaty są bardzo dobrym źródłem taniego finansowania dla banków.

Warto jednak pamiętać, że depozyty to nie jedyna forma inwestycji. Istnieją akcje, obligacje i polisy typu unit-linked. Odważniejsi inwestorzy również zdecydowali się na bardzo alternatywne rozwiązanie. Najciekawsze z nich to kupowanie ubrań, starych instrumentów muzycznych, książek i czasopism, zabytkowych samochodów i zabawek.

Aby wyjaśnić opłacalność takich inwestycji, warto podać przykład. Stara sukienka została niedawno sprzedana za kilka milionów dolarów. Nie była to jednak zwykła sukienka – nosiła ją Marilyn Monroe. Podobną ilość ma również spódnica Audrey Hepburn. Te sukienki zyskały zawrotną wartość nie ze względu na projektanta czy materiał, z którego zostały wykonane, ale ze względu na osoby, które je posiadają.

Innym przykładem czerpania ogromnych zysków z inwestycji alternatywnych jest kupno starych skrzypiec Stradivariusa. Ich wartość z roku na rok rosła. Należy jednak pamiętać, że istnieje niewielka liczba potencjalnych nabywców takich przedmiotów. Więc ich sprzedaż nie jest łatwa. Aby zainwestować w tę formę, potrzeba dużo gotówki, a ten fakt również komplikuje sprawę.

Niezależnie od tego, czy chcemy wybrać inne niż lokaty metody inwestowania, czy być wobec nich lojalnymi, wszyscy powinniśmy poznać różne sposoby podwojenia kapitału. Ważne jest, aby poprawić swoją świadomość inwestycyjną.

Dodaj komentarz