Obecnie produkty oszczędnościowe oferowane przez polskie banki są bardzo szerokie. Klienci mają do wyboru lokaty, konta oszczędnościowe, plany systematycznego oszczędzania oraz różnorodne produkty mieszane, takie jak polisy ubezpieczenia depozytów czy lokaty strukturyzowane. Mimo tak wielkiego bogactwa, tradycyjne lokaty bankowe i konta oszczędnościowe nadal cieszą się największą popularnością wśród Polaków. Wielu klientów posiada oba produkty jednocześnie. Poniżej przedstawiamy ich charakterystykę.
Lokaty bankowe
W przeciwieństwie do kont oszczędnościowych, lokaty są zawsze zakładane w określonym przedziale czasowym. Na rynku znajdują się lokaty krótkoterminowe (od 1 dnia do 1 roku) oraz lokaty długoterminowe, nawet kilkuletnie. Po zakończeniu okresu obowiązywania umowy bank zwróci klientowi zdeponowane środki wraz z naliczonymi odsetkami. Ważną cechą lokaty jest jej oprocentowanie, gdyż jest to główny czynnik określający wysokość naliczanych odsetek. Im wyższe oprocentowanie, tym bardziej atrakcyjne są dla nas lokaty. Zakładając lokatę musimy też wybierać między oprocentowaniem stałym a oprocentowaniem zmiennym. Jeśli spodziewany jest spadek stóp procentowych, rentowna jest stała stopa procentowa. Z drugiej strony, jeśli przewiduje się, że stopy procentowe zostaną podniesione, najlepiej wybierać lokaty o zmiennym oprocentowaniu. Nasz zysk z lokaty zależy również od liczby kapitalizacji w okresie lokaty. Im większa ilość, tym wyższy zysk.
konto oszczędnościowe
W przeciwieństwie do lokat, rachunki oszczędnościowe otwierane są bezterminowo. Wielu klientów uważa to za zaletę, ponieważ nie muszą pamiętać o aktualizacji depozytu lub zakładaniu nowej wpłaty. W przypadku kont oszczędnościowych odsetki są zwykle kapitalizowane co miesiąc. W przeszłości oprocentowanie tych produktów było niższe, ale ostatnio sytuacja się zmieniła. Obecnie na rynku możemy znaleźć rabaty na konta oszczędnościowe z oprocentowaniem sięgającym nawet 5% (Citibank). Wielu klientów zwraca uwagę, że bezpłatny dostęp do środków to największa zaleta tych produktów. Tak naprawdę w każdej chwili możemy wpłacić pieniądze na nasze konto. Jednak w kwestii wypłat banki zazwyczaj nakładają pewne ograniczenia, dopuszczając tylko jeden darmowy przelew w miesiącu.
Trudno ocenić, który z powyższych produktów jest lepszy, bo to zależy od naszych potrzeb i preferencji. Być może najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie obu produktów jednocześnie.