Oczywiście, gdy ktoś zdecyduje się na kredyt, będzie starał się znaleźć najkorzystniejszą ofertę, niezależnie od tego, czy jest to kredyt gotówkowy, hipoteczny czy jakikolwiek inny kredyt. Dlatego dużą popularnością cieszą się kalkulatory ratalne, porównywarki kosztów i inne narzędzia, które pomagają nam wybrać najlepszą ofertę dla budżetu rodzinnego. Gdzie jest RRSO?
Co to jest RRSO?
RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Oprocentowanie pożyczki nie jest stałe. Jest to parametr uwzględniający wysokość odsetek, inne koszty oraz wartość pieniądza w czasie.
Każdy bank ma swoje RRSO. I jest ono prawie zawsze wyższe niż oprocentowanie wskazane w przekazanych nam notowaniach. Im krócej mamy możliwość wykorzystania pieniędzy otrzymanych w ramach pożyczki, tym wyższa stawka RRSO. Można ją anulować tylko wtedy, gdy zwrócimy pełną kwotę na koniec okresu kredytowania.
Banki muszą informować klientów o rzeczywistej rocznej stopie procentowej i zrobią to. Problem w tym, że klient nie wie, jak odczytać tę wartość. Z doświadczenia bankowców wynika, że Polacy pytają o wysokość rat czy nominalne oprocentowanie, a nie o RRSO, która jest najbardziej wiarygodnym parametrem.
Przykład wartości RRSO
Jaki jest problem? Okazuje się, że największą trudnością jest zrozumienie faktu, że wartość pieniądza rośnie wraz z upływem czasu. Aby dowiedzieć się, jak może wyglądać wartość RRSO, warto skorzystać z przykładu. Załóżmy, że otrzymujemy roczną pożyczkę bez prowizji z kwotą 1000 zł i oprocentowaniem 15%. W tym przypadku RRSO, oprocentowanie i wartość pieniądza w czasie wyniesie 16,07%. Dlatego płacimy 1,07%. Im krótsza i niższa pożyczka, tym wyższa RRSO.
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest doskonałym narzędziem do porównywania kwotowań bankowych: uwzględnia wszystkie koszty i jest wiarygodna. Warto uświadomić sobie, że cenne są nie tylko same pieniądze, ale również czas, w którym je posiadamy.
Jak szybko obliczyć realną roczną stopę procentową? Do tego potrzebne są dwie wartości: pierwsza to całkowity koszt pożyczki, a druga to całkowita kwota pożyczki. Brzmi podobnie, ale różnice są ogromne i bardzo ważne dla naszych finansów. Pierwsza z nich – całkowity koszt kredytu – to wszystkie koszty ponoszone przez kredytobiorcę w ramach kredytu i spłaty zadłużenia: usługi, prowizje, ceny usług dodatkowych, które są niezbędne do uzyskania kredytu.
Całkowita kwota kredytu to wszystkie środki przekazane przez bank kredytobiorcy zgodnie z umową. RRSO to całkowity koszt pożyczki podzielony przez całkowitą kwotę pożyczki – oczywiście bardzo proste.
Warto nie bać się RRSO i wykorzystać fakt, że banki muszą tę wartość dostarczać klientom. Obecnie jest to najbardziej wiarygodny i niezawodny parametr, który jest bardzo pomocny w podjęciu decyzji o wycofaniu się.