Nadwyżki zobowiązań kredytowych to nie tylko ciężar rodzinnego budżetu, ale także ciężar pożyczkobiorcy, który musi pamiętać o terminowej spłacie różnych kredytów różnych banków. Niejednokrotnie spłaty kart kredytowych, raty hipoteczne i dodatkowe pożyczki gotówkowe następują w różnych terminach, więc przy okazji musisz także pamiętać, o realizowaniu kolejnych rat przelewami do różnych banków.
O czym kredytobiorcy powinni pamiętać
W wielu przypadkach nadmierne obciążenie budżetu zaczyna się od pożyczki, zwykle wyższej pożyczki, która jest przeznaczona na inwestycję długoterminową. Ten rodzaj kredytu to zazwyczaj kredyt hipoteczny. Może to być również pożyczka zabezpieczona hipoteką, zaciągnięta na remont domu lub mieszkania.
Po uzyskaniu takich kredytów wiele polskich rodzin nadal zaciąga nowe kredyty w postaci limitów na karty kredytowe lub kredytów samochodowych, bez których życie we współczesnym świecie staje się coraz trudniejsze.
Każda pożyczka ma zazwyczaj inny termin spłaty, a także płaci się ją do innego banku. W wielu przypadkach oprocentowanie każdego produktu kredytowego jest również inne. Nieplanowane wydatki lub jakieś przypadkowe okoliczności, kiedy pieniądze trzeba ponownie pożyczyć, w wielu przypadkach oznaczają, że kolejna pożyczka jest zbyt ciężka i brakuje na raty kredytu.
Z punktu widzenia banku najlepszym sposobem na zwiększenie zdolności spłaty kolejnego kredytu jest spłata jednego z kredytów, ale kredytobiorca ubiegający się o drugi kredyt nie ma zazwyczaj na ten cel żadnych dostępnych środków na internetowym koncie bankowym. Można jednak zamienić pożyczkę na pożyczkę skonsolidowaną.
Co sprawia, że konsolidacja kredytów się opłaca
Pożyczki skonsolidowane można rozumieć jako pożyczki przeznaczone na spłatę innych pożyczek. Skonsolidowany kredyt z nowego banku zastąpił wszystkie dotychczas posiadane kredyty. Zamiast spłacać pożyczkę i linię kredytową w różnych terminach, pożyczkobiorca zapewnia środki na spłatę pożyczki od razu, w jednym terminie i jednej instytucji finansowej.
Uzyskanie kredytu konsolidowanego to dla kredytobiorcy realne oszczędności. Najpierw zmień sumę wszystkich rat kredytu na jedną ratę. Jednak ze względu na długi okres spłaty część zadłużenia również wymaga wcześniejszej spłaty. Kredyty konsolidowane mają również preferencyjne oprocentowanie, które jest znacznie niższe niż oprocentowanie kart kredytowych czy odnawialnych linii kredytowych w rachunkach bieżących.
Jak zmniejszyć miesięczną ratę kredytu i korzyści z tego płynące
Rata jednofazowa jest niższa od sumy rat kredytu, które kredytobiorca spłacał dotychczas – jest podstawowa zaleta połączenia zobowiązań, ale nie jedyna zaleta. Dzięki spłacie raty w jednym banku i w określonym terminie zmniejszą się koszty przelewu kredytobiorcy ze względu na brak konieczności spłaty wielu długów.