Początkowe etapy emisji obligacji przypadły na XVIII i XIX w., kiedy firmy pozyskiwały finansowanie dłużne, co było wynikiem rozwijającej się gospodarki. Jednak ich główny rozkwit nastąpił w Stanach Zjednoczonych dopiero około lat 60. XIX wieku, kiedy istniało ogromne zapotrzebowanie na rozwój infrastruktury kolejowej i autostradowej.
Geneza obligacji korporacyjnych
Najwcześniejszymi emitentami były spółki związane z budową dróg, linii kolejowych i kanalizacji, a pierwsze dłużne papiery wartościowe w swojej strukturze przypominały współczesne obligacje korporacyjne.
Początkowo mają też silne zabezpieczenia, a okres zapadalności jest bardzo długi, bo aż 100 lat. Według Business and Finance Chronicle (pierwszej gazety biznesowej w Stanach Zjednoczonych) w 1866 r. było 158 wydawców. Dziś rok 1866 jest uważany za przełomowy dla obligacji korporacyjnych.
Kryzys amerykański
W ciągu sześciu lat od tego czasu liczba emitentów wzrosła do 421, ale już w latach 1873-75 można zaobserwować pierwszy poważny kryzys recesji gospodarczej, który doprowadził do bankructwa największej liczby firm w Stanach Zjednoczonych.
Kryzys nie trwał długo, bo w latach 90. XIX wieku ponownie można zauważyć znaczny wzrost liczby firm, które zdecydowały się na emisję obligacji – głównie z sektora gazowego i energetycznego.
Boom na rynku obligacji
Jak wszyscy wiemy, pierwsza połowa XX wieku była trudnym okresem dla światowej gospodarki i rynków finansowych. Mimo to Giełda Papierów Wartościowych w Luksemburgu powstała w 1929 r. i jest obecnie największym rynkiem obligacji korporacyjnych w Europie (z około 350 emitentami). Wielki kryzys lat 1930-1940 nie spowodował bankructwa emitenta, jak miało to miejsce w XIX wieku. W latach 40. ponownie wzrosła liczba firm emitujących obligacje korporacyjne.
W latach 80. istniało duże zainteresowanie obligacjami wysokodochodowymi. W tym czasie powstała amerykańska firma Drexel Burnham Lambert, która w swoim najbogatszym okresie była piątym największym bankiem inwestycyjnym w Stanach Zjednoczonych. Niestety, w związku z załamaniem się rynku obligacji śmieciowych w latach 1990-91, Drexler Burnham Lambert musiał ogłosić upadłość.
W kolejnych latach rynek ustabilizował się, a dłużne papiery wartościowe znów stały się atrakcyjne, a łączna emisja obligacji wysokodochodowych wyniosła w 1997 roku 135 mld USD.
Na początku XXI wieku można zaobserwować, że zainteresowanie obligacjami korporacyjnymi ponownie spadło. Wynikało to z pękania bańki internetowej, która miała miejsce w tym czasie, rynek zalały tanie fundusze i niskie stopy procentowe oraz regulacja, która nie nadążała za rynkiem. Po ustabilizowaniu się rynku duże firmy ponownie zaczęły emitować obligacje.