Panuje błędne przekonanie, że wspólne konto bankowe zakładają tylko małżonkowie. Zgodnie z prawem bankowym, osoby niespokrewnione, niespowinowacone również mogą skorzystać z takiej opcji. Mało tego – często decydują się właśnie na taki krok, ponieważ jest to dla wielu ludzi po prostu bardziej opłacalne.
Wspólne konto bankowe w związkach nieformalnych
Możliwość założenia wspólnego rachunku dla – według prawa – ,,obcych osób’’ jest wykorzystywana przede wszystkim we wszelkiego rodzaju niesformalizowanych związkach. Niektóre pary nie decydują się przecież na wzięcie ślubu, a mimo tego żyją ze sobą i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe od wielu, wielu lat.
Takie pary mogą się przecież starać o kredyt – na przykład na nowe mieszkanie, a kredyt zdecydowanie łatwiej uzyskać, jeśli prowadzi się wspólne konto bankowe przez Internet.
Skoro wiemy już, że osoby niespokrewnione mogą prowadzić wspólny rachunek bankowy, to przyjrzyjmy się również kilku kwestiom prawnym. Pierwsza i najważniejsza – wspólne konto mogą założyć osoby pełnoletnie, a co za tym idzie – posiadające pełną zdolność do czynności prawnych.
Przepisy prawa
Warto zwrócić uwagę na to sformułowanie, ponieważ rzeczona zdolność do czynności prawnych jest tutaj kluczowa. Możemy mieć na przykład dwie osoby pełnoletnie, ale ubezwłasnowolnione – w tym przypadku oczywiście założenie konta nie jest możliwe, ponieważ ich zdolność do czynności prawnych jest ograniczona.
Kiedy możemy założyć wspólne konto? W każdej chwili! Mało tego – w dobie cyfryzacji ,,w każdej chwili’’ należy rozumieć bardzo dosłownie, gdyż obecnie większość banków oferuje możliwość otwarcia rachunku elektronicznie, bez wychodzenia z domu! Natomiast w pozostałych przypadkach trzeba będzie udać się do placówki bankowej, a więc wybrać opcję ,,tradycyjną’’.
Czytaj też: Jedna karta Curve w portfelu.