Zgodnie z naszymi potrzebami możemy zdecydować się na wybór jednego z co najmniej kilku rodzajów kredytów i pożyczek udzielanych przez bank. To, jaki rodzaj kredytu jest dla nas idealny, zależy głównie od tego, czego potrzebujemy i jakie środki z kredytu chcemy przeznaczyć.
Pożyczka gotówkowa
Najpopularniejsza i najprostsza forma kredytu, jaką możemy uzyskać w banku. Banki stosują uproszczone procedury decyzyjne w przypadku kredytów gotówkowych. W każdym banku wystarczy dowód dochodów. Jeżeli mamy wystarczający kredyt i pozytywną lub przynajmniej neutralną historię kredytową w biurze informacji kredytowej, nie powinniśmy mieć problemu z uzyskaniem takiego kredytu. Cechą charakterystyczną tej formy pożyczania pieniędzy jest to, że nie jest to pożyczka celowa, więc w większości przypadków jest wykorzystywana na cele konsumpcyjne.
Karta kredytowa
Pod wieloma względami forma pożyczania pieniędzy jest zbliżona do kredytu gotówkowego. Wyróżnia go kilka elementów. W pierwszej kolejności płacimy odsetki od wykorzystanej kwoty zamiast przyznanej linii kredytowej. Wszystkie banki w Polsce oferują okres bezodsetkowy, dzięki czemu możesz nawet korzystać z przyznanego limitu karty kredytowej bez naliczania odsetek, o ile zwrócimy pieniądze przed upływem okresu bezodsetkowego.
Skonsolidowana pożyczka
Osoby, które są mocno zadłużone oraz te, które mają kilka kredytów bankowych i chcą zmniejszyć obciążenie comiesięcznymi pożyczkami i pożyczkami. Konsolidacja kredytu polega na konsolidacji wielu długów w jeden, dzięki czemu osoba konsolidująca dług zmniejsza miesięczne obciążenie. Należy jednak pamiętać, że odbywa się to kosztem wydłużenia okresu kredytowania.
Hipoteka
Pożyczka specjalna na zakup nieruchomości. Ponieważ wielkość kredytu zwykle oscyluje w setkach tysięcy złotych, zobowiązania zaciągnięte w banku wiążą się z najdłuższymi i najbardziej uciążliwymi procedurami. Kredyt hipoteczny wymaga kredytu hipotecznego w celu zabezpieczenia kupowanej nieruchomości, co czyni go najbezpieczniejszą formą kredytu bankowego dla klientów.
Kredyt samochodowy
Podobnie jak kredyt hipoteczny, jest to kredyt, który wymaga poręczenia podmiotu kredytu. W tym przypadku jest to pojazd. Niekoniecznie samochód. Może to być ciężarówka lub pojazd specjalny wykorzystywany do działalności komercyjnej. Pożyczka ta wiąże się również z dodatkowymi wydatkami, takimi jak ubezpieczenie.