Nie musisz zakładać konta, aby dokonać wpłaty. Gdzie jest najlepsze miejsce do lokowania środków? Lokata kapitałowa to produkt bankowy, który umożliwia lokowanie oszczędności. Popularność kredytów bankowych (takich jak kredyty hipoteczne) sprawia, że jest to jedna z bezpieczniejszych form pomnażania oszczędności. Z reguły pozwala nie stracić wartości swoich oszczędności, ponieważ stopy procentowe pozwalają uniknąć (przynajmniej częściowo) skutków inflacji.
Więcej banków udostępnia jedynie lokaty oszczędnościowe połączone z rachunkami osobistymi (niektóre nawet z rachunkami oszczędnościowymi). Na rynku jest jednak kilka firm, które nie oczekują rachunków ROR. Zazwyczaj są to lokaty krótkoterminowe, które pozwalają szybko zarobić.
Banki świadczące usługi lokat oszczędnościowych bez konta widzą ją jako produkt wyłącznie dla nowych klientów. Wśród nich Idea Bank jest aż sześć ofert. Większość z nich jest jednorazowa. Oprocentowanie waha się tutaj od 2,3% do 4% w ciągu 1 do 6 miesięcy. Podobna oferta – ale tylko jeden produkt, taki jak BGŻ Bank-2,7%. 3 miesiące.
Wpłata bez konta pozwala zapobiec mnożeniu się niepotrzebnych kont bankowych, za które trzeba zapłacić. Niestety jest to zazwyczaj jednorazowa inwestycja i nie przyniesie dużych zysków. To świetny sposób na zamrożenie środków potrzebnych na wakacje – nadmiar środków szybko się nie zużyje.
Oszczędności bankowe. Czy lokata się opłaca?
Można wydać dowolną kwotę – i to w nieoczywisty sposób. Jeśli ktoś otrzymuje dodatkowe pieniądze, otwarcie lokaty bankowej jest mądrą decyzją. Pomaga to zwiększyć zamożność konsumentów. Zwłaszcza jeśli pieniądze pozostają na depozycie dłużej niż kilka miesięcy.
Istnieje wiele różnych rodzajów lokat bankowych:
- Lokata terminowa – najpopularniejsza na rynku. Ma stałą stopę procentową i jest powszechną formą inwestowania w nadwyżkę fiskalną.
- Depozyty rentierskie – przydatne, jeśli ktoś ma dużo aktywów. Bank przechowuje i przetwarza zdeponowane środki. Naliczone w danym okresie odsetki wpłacane są na konto,
- Lokata Strukturyzowana – Kwota lokaty podzielona jest na dwie części. Pierwszy jest bezpieczny w 100% lub 80%. Druga część to kwota zapłacona za inwestycję. Na możliwy zysk wpływa kurs walutowy, indeks giełdowy oraz wartość inwestycji np. po 2 lub 3 latach,
- Depozyty w walutach obcych – kupuj waluty obce (takie jak funty brytyjskie lub franki szwajcarskie) i inwestuj je w depozyty w krajach, które faktycznie używają tej waluty. Wahania kursów walut pozwalają zarobić, gdy kupujesz po niższej cenie, a następnie sprzedajesz, gdy kurs wymiany jest wyższy. Świetny sposób na ochronę swoich funduszy.
- Progresywna lokata – tradycyjna lokata bankowa, której oprocentowanie rośnie w czasie. Zaletą jest to, że nie naliczasz odsetek na koniec każdego krótszego okresu. Nie jest to jednak opłacalna forma inwestowania jak tradycyjne lokaty.
Każdy z nich działa nieco inaczej. Wszystkie one jednak pomagają oszczędzać nadwyżki fiskalne. Chociaż dochody z lokat oszczędnościowych są zazwyczaj początkowo niskie. Te długoterminowe oszczędności mogą przynieść bardziej satysfakcjonującą kwotę. Dzięki lokatom oszczędnościowym zaczęły się mnożyć mniejsze oszczędności. Na dłuższą metę inwestowanie pieniędzy jest zawsze bardziej opłacalne.
Oszczędności bankowe. Plusy i minusy
Lokaty bankowe zapewniają wiele korzyści początkującym inwestorom. Zalety depozytu:
- Niewielka ilość formalności pozwala na szybkie założenie lokaty. Zwłaszcza w bankach, które posiadają rachunki oszczędnościowo-konsumenckie;
- Istnieje kilka różnych wariantów inwestycji kapitałowych, a te cytaty można łatwo ze sobą porównać;
- Na rynku lokat bankowych można spotkać różne ciekawe promocje. Specjalnie dla nowych klientów;
- Lokaty bankowe są bezpiecznymi środkami chronionymi przez bankowy fundusz gwarancyjny. Zasięg do 100 tys.
Złoty. Jeśli bank ma problemy z wypłacalnością, musi zwrócić klientowi składki, aczkolwiek bez odsetek. Jest to podstawa do zgłoszenia roszczenia, gdy bank ma problemy finansowe.
Z drugiej strony na uwagę zasługują również mankamenty lokat bankowych. Wady depozytu:
Środki zdeponowane przez powierzony bank mogą być wykorzystane po zakończeniu lokaty. Wczesne przerwanie spowoduje utratę odsetek;
- Oprocentowanie lokaty jest niskie, więc osiągnięty w ten sposób zysk nie będzie zbyt wysoki. Jeśli inflacja wzrośnie szybciej niż oprocentowanie depozytów, konsumenci odniosą mniejsze korzyści;
- Najlepsze lokaty bankowe są dla konsumentów, którzy wybierają lokaty długoterminowe;
- Promocje mają zazwyczaj charakter krótkoterminowy i są elementem przyciągania nowych klientów;
- Co kilka lat musisz przeglądać oferty konkurencyjnych banków.
Niezależnie od niedociągnięć inwestycja kapitałowa to mądrzejszy sposób na gromadzenie oszczędności. Odsetki są niskie, ale zarobione pieniądze mogą przynajmniej częściowo uchronić właściciela przed rosnącą inflacją. Ponadto oszczędności to ogromny wkład w kredyty konsumpcyjne czy pożyczki pozabankowe.
W końcu zawsze musisz pamiętać, aby mądrze inwestować. Po pierwsze, musisz zaoszczędzić pieniądze na wypadki. Dlatego pozwól nam stworzyć bufor finansowy dla Twojego konta oszczędnościowego. Tylko w ten sposób część zaoszczędzonych pieniędzy powinna zostać zainwestowana w depozyty. Z drugiej strony na depozyty można przeznaczyć tylko pieniądze, które nie są potrzebne w najbliższej przyszłości.