Lokaty bankowe są nadal jednym z najbezpieczniejszych sposobów do inwestowania i oszczędzania. Nadwyżkę finansową zamrażamy na pewien czas, co pozwala nam zachować jej wartość. Na takich lokatach nie zarobimy dużo, ale trudność w pozyskaniu środków może nam pomóc w zatrzymaniu gotówki, której potrzebujemy do realizacji celów. Jednym z najwygodniejszych sposobów oszczędzania dodatkowych środków jest lokata mobilna. Jak to działa? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.
Lokata na telefon komórkowy. Jak to działa?
Lokaty to tak zwane depozyty bankowe przekazywane do banku zgodnie z umową. Jednym z jej rodzajów jest tzw. lokata mobilna, która umożliwia przelewanie środków poprzez dostęp do aplikacji banku na telefonie komórkowym. Warto skorzystać z tego, że bank promuje tę formę, ponieważ jest to opcja pozwalająca na większy zysk finansowy.
Osoby korzystające z bankowości mobilnej uzyskują lepsze warunki niż klienci, którzy osobiście wpłacają pieniądze w oddziałach banku. Aby zainicjować taką lokatę, musimy mieć dostęp do bankowości mobilnej. Istnieje także możliwość założenia lokaty mobilnej bez zakładania konta. Na przykład z tej opcji można skorzystać w Getin Banku – możesz skorzystać z usług bankowych przy składaniu wniosku o lokatę. Inne banki, które oferują lokaty mobilne to:
- Bank Millennium,
- Santander Bank,
- Bank Kreatywny,
- Szlachetny Bank,
- Credit Agricole Bank<,/li>
- Bank Europejski,
- Pekao SA
Zalety i wady depozytów bankowości mobilnej
W dzisiejszych czasach lokaty bankowe trudno nazwać korzystną inwestycją. Jeśli jednak mamy wolne środki i chcemy zamrozić się np. na kilka miesięcy, to jest to dobry sposób na utrzymanie ich wartości. Inne zalety lokat mobilnych to:
- Oprocentowanie wyższe niż ta sama lokata założona w banku,
- Wygodna forma darmowej lokaty kapitału,
- Możliwość zarabiania pieniędzy poprzez inwestowanie w lokaty o wyższym oprocentowaniu,
- Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje bezpieczeństwo powierzonych środków,
- Łatwo obliczyć zyski z inwestycji, na przykład za pomocą kalkulatora internetowego.
Jednak inwestowanie w wolne środki ma również wady. Przede wszystkim zysk z inwestycji nie będzie zbyt wysoki. Odsetki naliczane są corocznie, co oznacza, że nie zarobimy pełnych odsetek w ciągu 3 miesięcy. Jeśli Twój depozyt zostanie zamknięty przed wygaśnięciem umowy, zwykle stracisz odsetki. Nie ma również możliwości zasilenia otwartej lokaty – lokata to nie to samo co konto oszczędnościowe. Pamiętajmy też, że dochody z inwestycji podlegają tzw. podatkowi Belki, czyli podatkowi od zysków kapitałowych. Jest to 19%. I potrącane przez bank.
Warto jednak pamiętać, że bez względu na wysokość oprocentowania, oszczędności zdeponowane na lokacie i tak się zarobi. Dzięki odpowiednim narzędziom możesz łatwo obliczyć zysk z inwestycji. To stosunkowo bezpieczny sposób na zwiększenie wolnych środków. Depozyty mogą również uchronić Cię przed marnowaniem środków przeznaczonych na określone cele (np. wakacje).