Lokata mobilna. Czym jest, jak działa i ile można zyskać?

Ile można zyskać na lokacie mobilnej?

Lokaty bankowe to wciąż jedno z najbezpieczniejszych miejsc inwestowania oszczędności. Nadwyżki finansowe zamrażamy na określony czas, co pozwala nam na zachowanie ich wartości. Nie zarobimy na takiej lokacie wiele, jednak utrudniony dostęp do pieniędzy może nam pomóc w zatrzymaniu gotówki potrzebnej do realizowania bardziej odległych celów. Jednym z najwygodniejszych sposobów na deponowanie wolnych środków jest lokata mobilna. Jak to działa? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.

Lokata mobilna. Jak to działa?

Lokata to tzw. depozyt bankowy przekazywany do banku na podstawie umowy. Jednym z jej rodzajów jest tzw. lokata mobilna, która pozwala na przelanie środków poprzez dostęp do aplikacji banku we własnym telefonie. Warto korzystać z tego, że banki promują taką formę ponieważ jest to opcja pozwalająca na większe zyski finansowe.

Osoby korzystające z bankowości mobilnej otrzymują lepsze warunki niż klienci zakładający lokatę osobiście w oddziale banku. Aby uruchomić taką lokatę, musimy posiadać dostęp do bankowości mobilnej danego banku. Niemniej istnieje możliwość otworzenia lokaty mobilnej bez zakładania konta. Opcja ta jest możliwa np. w Getin Banku – dostęp do bankowości uzyskamy podczas wnioskowania o założenie depozytu. Inne banki, które oferują lokatę mobilną to m.in.:

 • Bank Millennium,
 • Santander Bank,
 • Idea Bank,
 • Noble Bank,
 • Credit Agricole<,/li>
 • Eurobank,
 • Pekao S.A.

Oprocentowanie lokaty mobilnej – czy założenie lokaty w banku się opłaca?

To ile zarobimy na lokacie mobilnej uzależnione jest głównie od oprocentowania oferowanego przez bank. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne (np. w lokacie progresywnej). Bardzo ważny jest również termin zakładania lokaty, ponieważ banki wypłacają nam odsetki za dokładną liczbę dni w ciągu których ulokowane były środki. Jeśli więc założymy lokatę trzymiesięczną w lutym – wtedy lokata będzie trwała 89 dni. Ta sama lokata założona w lipcu to już 92 dni.

W którym banku założyć depozyt? Poniżej przedstawiamy mały ranking najlepszych lokat mobilnych:

Lokata Oprocentowanie Kwota minimalna Kwota maksymalna Okres
Getin Bank Lokata Mobilna 4 proc. 500 zł 20 tys. zł. 3 mies.
Bank Millennium Lokata Mobilna 2,14 proc. 500 zł 10 tys. zł. 3 mies
Bank Millennium Lokata mobilna rozszerzona rzeczywistość 2,5 proc. 500 zł 10 tys. zł. 3 mies
Santander Lokata Mobilna 2,50 proc. 1 tys zł 20 tys. zł. 4 mies.
Idea Bank Lokata Mobilna 2,20 proc. 500 zł. 1 mln. 3 mies.
Noble Bank Lokata Mobilna 3 proc. 500 zł 10 tys. zł 2 mies.
Credit Agricole 1,99 proc. 1 tys. zł. kwota dowolna 12 mies.
Credit Agricole Lokata terminowa mobilna 1,80 proc. 1 tys. zł kwota dowolna 36 mies.

Jak widać w tabeli powyżej, lokata terminowa nie musi być zakładana na krótki okres. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jaki zysk otrzymamy po wpłaceniu pieniędzy na lokatę. Pamiętajmy, żeby przed podpisaniem umowy o depozyt dokładnie zapoznać się z warunkami dołączonymi do tej umowy.

Wady i zalety mobilnej lokaty bankowej

Lokaty bankowe trudno nazwać obecnie dużą inwestycją. Jednak jeśli posiadamy wolne środki, które chcemy zamrozić np. na kilka miesięcy, to dobry sposób na zatrzymanie ich wartości. Do innych zalet lokaty mobilnej możemy zaliczyć:

 • wyższe oprocentowanie niż na takich samych lokatach zakładanych w banku,
 • wygodną formę lokowania wolnych środków,
 • możliwość zarabiania poprzez inwestycję na lepiej oprocentowanych lokatach,
 • bezpieczeństwo powierzonych środków zapewnione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny,
 • łatwość obliczenia zysku z lokaty, np. przy pomocy kalkulatora online.

Jednak lokowanie wolnych środków posiada również pewne wady. Przede wszystkim zysk z lokaty nie jest zbyt wysoki. Odsetki są liczone w stosunku rocznym, a to oznacza, że przez 3 miesiące nie zarobimy pełnej kwoty oprocentowania. Zerwanie depozytu przed terminem zakończenia umowy oznacza zazwyczaj utratę odsetek. Nie ma również możliwości dołożenia pieniędzy na lokatę, która została już otwarta – lokata nie działa tak samo jak konto oszczędnościowe. Powinniśmy również pamiętać o tym, że dochód z lokaty jest opodatkowany przez tzw. podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych. Wynosi on 19 proc. i zostaje odliczony przez bank.

Warto jednak pamiętać, że niezależnie od wysokości odsetek, oszczędności odkładane na lokacie wciąż jeszcze zarabiają. Dzięki odpowiednim narzędziom istnieje możliwość łatwego obliczenia zysku z lokaty. Jest to stosunkowo bezpieczny sposób pomnażania wolnych środków. Lokata może również ochronienic przed roztrwonieniem kapitału przeznaczonego na wyznaczony cel, np. na wakacje.